Projekty

Akcelerátor EWA 2020

EWA 2020

Až 50 podnikatelek z ČR, Španělska, Portugalska, Rumunska a Turecka se mohou zúčastnit vzdělávacího programu EWA – Empowering Women in Agrifood, který trvá 6 měsíců a je zcela ZDARMA! Program běžel od dubna 2020 do listopadu 2020 a byl zakončen slavnostním vyhlášením výtězek. Projekt pilotně testoval EIT Food.

Aktivity

  1. Mentoring – Program vás napáruje s mentory z oblast: marketingu a reklamy, sebeprezetnace a budování značky, IT (mobilní a webové aplikace), oblast byznysu a stavění cenové politiky produktu nebo služby, design thinkingu, vědecká práce a analýza. Investováno bylo 150 hodin.
  2. Vzdělávání v oblasti podnikání a příprava projektu na finále. Odškoleno 80 hodin.
  3. Networking – Propojení s ostatními projekty, které uspěly v EIT Food Innovation Prizes. A další kontakty v síti EWA napříč všemi zeměmi.
  4. Koučování pro závěrečnou prezentaci – online nebo face to face.
  5. Přístup k zahraničním mentorům a mentorkám v rámci sítě EIT Food.
  6. Možnost vyhrát cenu 10 000 EUR nebo  5 000 EUR na rozvoj podnikatelského záměru, produktu nebo existujícího byznysu.
  7. Přístup k investorům z EU.
  8. Propagační aktivity start-upů

Start-upy

Do akcelerátoru bylo vybráno deset startupů, žádný nám neodešel a každý z týmů se během šesti měsíců výrazně posunul. Jejich příběhy vám předkládáme.

Lamya Zítková Kourdi  (winner 2020)

Projekt: Pro-Soilblocker

Lamya dokázala vstřebat a zohlednit zpětnou vazbu. Za šest měsíců programu EWA se zcela se změnila prezentace ze začátku programu, změnila cílovou skupinu. Projekt byl vyhodnocen jako unikátní příklad inovace, která vzešla z praxe jako přirozená reakce na konkrétní potřebu trhu.
  • Lamya změnila cenotvorbu;
  • získala ochrannou známku a patent;
  • založila novou společnost a oddělila Pro-Soilblocker od Květinové farmy;
  • získala nejvyšší ocenění a 10.000 EUR na rozvoj svého projektu.

Pro-Soilblocker Lamya prodala všem farmářkám programu a připravila si expanzi na americký trh.

Mentor: Jakub Štogr, ReFrameCircle

Šárka Tomanová

Projekt: E-lednička

Projekt byl ve fázi „early-stage“ a tématem bylo technické propojení chytré lednice, potravina receptů. Projekt odcházel z programu s novým týmem a prototypem připravený na další rozvoj.

Slovo mentorky: Šárka na sobě za tu dobu neúnavně pracovala. Prošla řadou nástrah, překážek a problémů, ale nic ji nedonutilo zastavit a vzdát se. Naopak, neustále nacházela nové a lepší cesty. Své nápady / úvahy si okamžitě ověřila na trhu. Díky tomuto úspěšnému přístupu dostala příležitost zavřít mnoho dveří, které by nevedly k cíli, a identifikovat nové. Šárka je velmi komplexní, rozumí zdravé výživě i komerční oblasti a také se nebojí poznávat nové technologie.

Mentorka: Kristýna Jahnová

 Diana Soudková, Nikol Kamenská

Projekt: Výživa po síti

Projekt ve fázi early-stage se dostal do projektu s nápadem na síť bister pro studenty a studentky v Brně. Do konceptu projektu výrazně zasáhla pandemie a tak spolu s mentorkou projekt zcela přepracovaly. Jejich úkol byl těžký, ale tým se s ním vypořádal.

Slovo mentorky: Jejich nadšení mě nadchlo. Snažila jsem se jim být k dispozici za všech okolností, které řešili – jak v první fázi, kdy jsme ještě všichni věřili, že původní plán se školou a stánkem se zdravým a vyváženým občerstvením vyjde, tak i ve fázi identifikace tržního prostoru, kde by mohli efektivně uplatnit své znalosti a ambice v situaci covid. Věřím, že projekt má budoucnost a že se postupně rozvine v zajímavou síť nutričních terapeutů. Z mého pohledu si našli místo na trhu, prostor jak pro obsah, tak pro nabídku zajímavých služeb. Mám z nich velkou radost a těším se, co nakonec vymyslí.

Mentorka: Alena Líškay Králíková

Alena Foster

Projekt: WASTEOFF

Alena je zkušenou podnikatelkou s vlastní pekárnou. Do projektu vstoupila s nápadem na aplikaci pro cukráře a cukrářky. Cílem bylo vytvořit nástroj pro klienty na objednávání dortů podle přání. Během spolupráce s mentorem došlo k zásadní změně a Alena vytvořila prototyp na edukativní aplikaci pro třídění odpadů. Součástí jejích úkolů byl i lobbying, rešerše dat a UX aplikace.

Slovo mentora: Alena byla skvělá ve výzkumu a sběru informací. Pokud chce být aplikace úspěšná, má před sebou ještě hodně práce.

Mentor: Jiří Gemerle

Vendula Donátová (2nd place)

Projekt: Zeleninová školka V Poli

Podle mentorky je Vendula velmi pracovitá a vědomá. Do projektu EWA vstoupila s projektem ve fázi „early-stage“. Během programu nasbírala data a materiály. Na konci programu byla připravena začít podnikat.

  • Vendula proměnila nápad v konkrétní projekt, který porota ocenila druhým místem;
  • za uplynulé dva roky svůj nápad realizuje pod hlavičkou projektu Kultivárium s podporou Prahy 7.

Pokud pojedete na Střelecký ostrov v Praze, třeba cestou do ZOO, nezapomeňte se stavit na její farmě, vyberte si sazeničky a zaplaťte QR kódem.

Mentorka: Karolína Pumprová, GreeenTech

Jana Rosenbaumová

Projekt: Farma Lukava

Jana a její farma Lukava vstoupila do programu EWA s již existující KPZ a plánem zprofesionalizovat služby a najít další zdroje na rozvoj. V rámci programu přepracovala nejen organizaci práce KPZ, ale změnila prezentaci farmy Lukava a připravila se na rozvoj dalších služeb farmy: Stáže na farmě.

Slova mentorky: Jana byla po celou dobu projektu velmi svědomitá. Vždy hledala informace nad rámec toho, o čem jsme diskutovali. Na konci je vidět, že Jana se na celý projekt dívá komplexněji a dokáže odpovědět na otázky, které by ji do spuštění programu EWA možná ani nenapadly. Myslím, že potenciál projektu využila na maximum.

Mentorka: Lucie Vystrčilová

Michaela Urbanová

Projekt: Velmi rodinný statek Jedlí

Michaela vstoupila do programu EWA jako čerstvá novicka ve farmaření, vybrali jsme proto pro mentoring zkušenou farmářku, která pomohla Míše najít směřování rodinné farmy.

Slovo mentorky: Míša s nadšením začala přebírat firmu po rodičích, i když s vedením farmy nemá žádné předchozí zkušenosti. Má však chuť pracovat a firmu rozvíjet. Prošly jsme spolu mou i její farmu, hodně času jsme věnovali provozním záležitostem farmy, co a jak zlepšit, aby vše fungovalo, jak má. Míša má poměrně jasnou představu, čeho by chtěla projektem dosáhnout. Projednal jsem s ní legislativní a veterinární požadavky ohledně jejích představ na rozšíření farmářské výroby. Probíraly a vyhodnocovaly jsme různé možnosti rozšíření výroby, jak pro menší zvířata (drůbež, ovce), tak z hlediska možného prodeje hovězího masa. Míša se za dobu naší spolupráce hodně posunula ve svých znalostech zemědělství, jak ve vedení rodinné farmy, tak ve znalosti legislativy související s farmou a farmářským prodejem. Myslím, že projekt dotáhne do zdárného konce.

Mentorka: Iveta Svobodová

Anežka Svobodová, Klára Horton (3rd place)

Projekt: Holistic

Holistic byl projekt o superfoods ve fázi „early-stage“ – pouhý sen na papíře. Na konci programu měl tým vlastní zákazníky otestovaný mix nápojů, e-shop, dodavatele a projekt prošel kompletně rebrandingem. Porota ocenila progres, který Anežka s Klárou dokázaly za šest měsíců udělat.

  • Anežka a Klára začaly s nápadem;
  • vytvořily vlastní receptury, které otestovaly na zákaznících;
  • prošly si rebrandingem;
  • a v neposlední řadě spustily vlastní e-shop.

Tým Holistic měl našlápnuto, launch produktu byl úspěšný. Bohužel tento projekt nenalzel svého investora. Vaz mu tak zlomila pandemie a nemožnost prodávat na trzích.

Mentor: David Balcar, Nemléko

Lenka Bennerová

Projekt: Zahradní akademie

Lenka podniká v oblasti zahradní architektury a jejím cílem bylo vybudovat Zahradní akademii pro milovníky a milovnice rostlin a zahrad. V současné době Lenka nabízí ve spolupráci se Vzdělávacím centrem ACZ řadu kurzů. Akcelerátor EWA ji umožnil celý koncept vystavět.

Slovo mentorky: Lenka a spol. má přesah do neobvyklé kombinace know-how a služeb. Zaměřuje se na dlouhodobou udržitelnost, cenovou dostupnost a jednoduchou radost ze zahradničení. S Lenkou jsme zohlednili i ty „nejskeptičtější“ varianty (výnosy) a diverzifikovali zdroje a rizika a následně vytvořili časové harmonogramy činností vedoucí k naplnění cílů. Lenka je praktička a analytička a její podnikání má potenciál pro dlouhodobý úspěch.

Mentorka: Gabriela Bohmová

Martina Vondráčková

Projekt: Pekárna Sychrov

Martina do programu EWA vstoupila s pekárnou, která byla otevřena pár měsíců před programem. Jejím cílem bylo otestovat nové produkty, vytvoření sítě dodavatelů s lokální produkcí a ověření možnosti vlastní prodejny. Díky mentorce také dotáhly některé technologicko-hygienické problémy pekárny. Díky programu EWA také Pekárna Sychrov v prosinci otevřela vlastní prodejnu. Pekárna Sychrov ukončila svůj provoz v dubnu 2022 důvodem jejího zavření byly ztráty během pandemie a zdražující se suroviny kvůli válce na Ukrajině.

Slova mentorky: Byl jsem nadšená, že Martina ví, co chce a je schopná si za tím jít. Věřím, že její pekárna bude mít velký úspěch. Hodně jsme se soustředili na lokální produkci a využití lokálních dodavatelů.

Mentorka: Anna Skořepová