Akcelerátor EWA 2020

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][vc_column_text]

EWA 2020

Až 50 podnikatelek z ČR, Španělska, Portugalska, Rumunska a Turecka se mohou zúčastnit vzdělávacího programu EWA – Empowering Women in Agrifood, který trvá 6 měsíců a je zcela ZDARMA! Program běžel od dubna 2020 do listopadu 2020 a byl zakončen slavnostním vyhlášením výtězek. Projekt pilotně testoval EIT Food.

Aktivity

 1. Mentoring – Program vás napáruje s mentory z oblast: marketingu a reklamy, sebeprezetnace a budování značky, IT (mobilní a webové aplikace), oblast byznysu a stavění cenové politiky produktu nebo služby, design thinkingu, vědecká práce a analýza. Investováno bylo 150 hodin.
 2. Vzdělávání v oblasti podnikání a příprava projektu na finále. Odškoleno 80 hodin.
 3. Networking – Propojení s ostatními projekty, které uspěly v EIT Food Innovation Prizes. A další kontakty v síti EWA napříč všemi zeměmi.
 4. Koučování pro závěrečnou prezentaci – online nebo face to face.
 5. Přístup k zahraničním mentorům a mentorkám v rámci sítě EIT Food.
 6. Možnost vyhrát cenu 10 000 EUR nebo  5 000 EUR na rozvoj podnikatelského záměru, produktu nebo existujícího byznysu.
 7. Přístup k investorům z EU.
 8. Propagační aktivity start-upů

Start-upy

Do akcelerátoru bylo vybráno deset startupů, žádný nám neodešel a každý z týmů se během šesti měsíců výrazně posunul. Jejich příběhy vám předkládáme.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom”][vc_column boxed=”true” centered_text=”true” column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][/vc_column][/vc_row][vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2231″ link_new_tab=”true” color=”Accent-Color” link_url=”https://www.prosoilblocker.com/”]

Lamya Zítková Kourdi  (winner 2020)

Projekt: Pro-Soilblocker

Lamya dokázala vstřebat a zohlednit zpětnou vazbu. Za šest měsíců programu EWA se zcela se změnila prezentace ze začátku programu, změnila cílovou skupinu. Projekt byl vyhodnocen jako unikátní příklad inovace, která vzešla z praxe jako přirozená reakce na konkrétní potřebu trhu.
 • Lamya změnila cenotvorbu;
 • získala ochrannou známku a patent;
 • založila novou společnost a oddělila Pro-Soilblocker od Květinové farmy;
 • získala nejvyšší ocenění a 10.000 EUR na rozvoj svého projektu.

Pro-Soilblocker Lamya prodala všem farmářkám programu a připravila si expanzi na americký trh.

Mentor: Jakub Štogr, ReFrameCircle[/fancy_box][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2235″ color=”Accent-Color”]

Šárka Tomanová

Projekt: E-lednička

Projekt byl ve fázi “early-stage” a tématem bylo technické propojení chytré lednice, potravina receptů. Projekt odcházel z programu s novým týmem a prototypem připravený na další rozvoj.

Slovo mentorky: Šárka na sobě za tu dobu neúnavně pracovala. Prošla řadou nástrah, překážek a problémů, ale nic ji nedonutilo zastavit a vzdát se. Naopak, neustále nacházela nové a lepší cesty. Své nápady / úvahy si okamžitě ověřila na trhu. Díky tomuto úspěšnému přístupu dostala příležitost zavřít mnoho dveří, které by nevedly k cíli, a identifikovat nové. Šárka je velmi komplexní, rozumí zdravé výživě i komerční oblasti a také se nebojí poznávat nové technologie.

Mentorka: Kristýna Jahnová

[/fancy_box][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2228″ color=”Accent-Color”] Diana Soudková, Nikol Kamenská

Projekt: Výživa po síti

Projekt ve fázi early-stage se dostal do projektu s nápadem na síť bister pro studenty a studentky v Brně. Do konceptu projektu výrazně zasáhla pandemie a tak spolu s mentorkou projekt zcela přepracovaly. Jejich úkol byl těžký, ale tým se s ním vypořádal.

Slovo mentorky: Jejich nadšení mě nadchlo. Snažila jsem se jim být k dispozici za všech okolností, které řešili – jak v první fázi, kdy jsme ještě všichni věřili, že původní plán se školou a stánkem se zdravým a vyváženým občerstvením vyjde, tak i ve fázi identifikace tržního prostoru, kde by mohli efektivně uplatnit své znalosti a ambice v situaci covid. Věřím, že projekt má budoucnost a že se postupně rozvine v zajímavou síť nutričních terapeutů. Z mého pohledu si našli místo na trhu, prostor jak pro obsah, tak pro nabídku zajímavých služeb. Mám z nich velkou radost a těším se, co nakonec vymyslí.

Mentorka: Alena Líškay Králíková[/fancy_box][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2226″ link_new_tab=”true” color=”Accent-Color” link_url=”https://www.sweetlife.cz/cs/”]

Alena Foster

Projekt: WASTEOFF

Alena je zkušenou podnikatelkou s vlastní pekárnou. Do projektu vstoupila s nápadem na aplikaci pro cukráře a cukrářky. Cílem bylo vytvořit nástroj pro klienty na objednávání dortů podle přání. Během spolupráce s mentorem došlo k zásadní změně a Alena vytvořila prototyp na edukativní aplikaci pro třídění odpadů. Součástí jejích úkolů byl i lobbying, rešerše dat a UX aplikace.

Slovo mentora: Alena byla skvělá ve výzkumu a sběru informací. Pokud chce být aplikace úspěšná, má před sebou ještě hodně práce.

Mentor: Jiří Gemerle[/fancy_box][/vc_column][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2236″ link_new_tab=”true” color=”Accent-Color” link_url=”https://www.facebook.com/kultivarium.cz/”]

Vendula Donátová (2nd place)

Projekt: Zeleninová školka V Poli

Podle mentorky je Vendula velmi pracovitá a vědomá. Do projektu EWA vstoupila s projektem ve fázi “early-stage”. Během programu nasbírala data a materiály. Na konci programu byla připravena začít podnikat.

 • Vendula proměnila nápad v konkrétní projekt, který porota ocenila druhým místem;
 • za uplynulé dva roky svůj nápad realizuje pod hlavičkou projektu Kultivárium s podporou Prahy 7.

Pokud pojedete na Střelecký ostrov v Praze, třeba cestou do ZOO, nezapomeňte se stavit na její farmě, vyberte si sazeničky a zaplaťte QR kódem.

Mentorka: Karolína Pumprová, GreeenTech[/fancy_box][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2229″ link_new_tab=”true” color=”Accent-Color” link_url=”https://www.lukava.net/”]

Jana Rosenbaumová

Projekt: Farma Lukava

Jana a její farma Lukava vstoupila do programu EWA s již existující KPZ a plánem zprofesionalizovat služby a najít další zdroje na rozvoj. V rámci programu přepracovala nejen organizaci práce KPZ, ale změnila prezentaci farmy Lukava a připravila se na rozvoj dalších služeb farmy: Stáže na farmě.

Slova mentorky: Jana byla po celou dobu projektu velmi svědomitá. Vždy hledala informace nad rámec toho, o čem jsme diskutovali. Na konci je vidět, že Jana se na celý projekt dívá komplexněji a dokáže odpovědět na otázky, které by ji do spuštění programu EWA možná ani nenapadly. Myslím, že potenciál projektu využila na maximum.

Mentorka: Lucie Vystrčilová[/fancy_box][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2234″ color=”Accent-Color”]

Michaela Urbanová

Projekt: Velmi rodinný statek Jedlí

Michaela vstoupila do programu EWA jako čerstvá novicka ve farmaření, vybrali jsme proto pro mentoring zkušenou farmářku, která pomohla Míše najít směřování rodinné farmy.

Slovo mentorky: Míša s nadšením začala přebírat firmu po rodičích, i když s vedením farmy nemá žádné předchozí zkušenosti. Má však chuť pracovat a firmu rozvíjet. Prošly jsme spolu mou i její farmu, hodně času jsme věnovali provozním záležitostem farmy, co a jak zlepšit, aby vše fungovalo, jak má. Míša má poměrně jasnou představu, čeho by chtěla projektem dosáhnout. Projednal jsem s ní legislativní a veterinární požadavky ohledně jejích představ na rozšíření farmářské výroby. Probíraly a vyhodnocovaly jsme různé možnosti rozšíření výroby, jak pro menší zvířata (drůbež, ovce), tak z hlediska možného prodeje hovězího masa. Míša se za dobu naší spolupráce hodně posunula ve svých znalostech zemědělství, jak ve vedení rodinné farmy, tak ve znalosti legislativy související s farmou a farmářským prodejem. Myslím, že projekt dotáhne do zdárného konce.

Mentorka: Iveta Svobodová[/fancy_box][/vc_column][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” column_border_width=”none” column_border_style=”solid”][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2230″ link_new_tab=”true” color=”Accent-Color” link_url=”https://www.instagram.com/holisticsuperfoods/?hl=cs”]

Anežka Svobodová, Klára Horton (3rd place)

Projekt: Holistic

Holistic byl projekt o superfoods ve fázi “early-stage” – pouhý sen na papíře. Na konci programu měl tým vlastní zákazníky otestovaný mix nápojů, e-shop, dodavatele a projekt prošel kompletně rebrandingem. Porota ocenila progres, který Anežka s Klárou dokázaly za šest měsíců udělat.

 • Anežka a Klára začaly s nápadem;
 • vytvořily vlastní receptury, které otestovaly na zákaznících;
 • prošly si rebrandingem;
 • a v neposlední řadě spustily vlastní e-shop.

Tým Holistic měl našlápnuto, launch produktu byl úspěšný. Bohužel tento projekt nenalzel svého investora. Vaz mu tak zlomila pandemie a nemožnost prodávat na trzích.

Mentor: David Balcar, Nemléko[/fancy_box][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2232″ link_new_tab=”true” color=”Accent-Color” link_url=”https://www.vasezahradnice.net/”]

Lenka Bennerová

Projekt: Zahradní akademie

Lenka podniká v oblasti zahradní architektury a jejím cílem bylo vybudovat Zahradní akademii pro milovníky a milovnice rostlin a zahrad. V současné době Lenka nabízí ve spolupráci se Vzdělávacím centrem ACZ řadu kurzů. Akcelerátor EWA ji umožnil celý koncept vystavět.

Slovo mentorky: Lenka a spol. má přesah do neobvyklé kombinace know-how a služeb. Zaměřuje se na dlouhodobou udržitelnost, cenovou dostupnost a jednoduchou radost ze zahradničení. S Lenkou jsme zohlednili i ty „nejskeptičtější“ varianty (výnosy) a diverzifikovali zdroje a rizika a následně vytvořili časové harmonogramy činností vedoucí k naplnění cílů. Lenka je praktička a analytička a její podnikání má potenciál pro dlouhodobý úspěch.

Mentorka: Gabriela Bohmová[/fancy_box][fancy_box box_style=”default” icon_family=”none” image_url=”2233″ link_new_tab=”true” color=”Accent-Color” link_url=”https://www.facebook.com/pekarnasychrov.cz/”]

Martina Vondráčková

Projekt: Pekárna Sychrov

Martina do programu EWA vstoupila s pekárnou, která byla otevřena pár měsíců před programem. Jejím cílem bylo otestovat nové produkty, vytvoření sítě dodavatelů s lokální produkcí a ověření možnosti vlastní prodejny. Díky mentorce také dotáhly některé technologicko-hygienické problémy pekárny. Díky programu EWA také Pekárna Sychrov v prosinci otevřela vlastní prodejnu. Pekárna Sychrov ukončila svůj provoz v dubnu 2022 důvodem jejího zavření byly ztráty během pandemie a zdražující se suroviny kvůli válce na Ukrajině.

Slova mentorky: Byl jsem nadšená, že Martina ví, co chce a je schopná si za tím jít. Věřím, že její pekárna bude mít velký úspěch. Hodně jsme se soustředili na lokální produkci a využití lokálních dodavatelů.

Mentorka: Anna Skořepová[/fancy_box][/vc_column][/vc_row]