Ženy a Česká společnost
Projekt Ženy a Česká společnost v pětiletých intervalech monitoruje postavení žen v ČR a vyhodnocuje dosažených úspěchů v této oblasti. Monitoring probíhá sestavováním stínové zprávy, která je vydávána jako samostatná publikace každých pět let. Stínové zprávy (neboli hodnotící zprávy vládním zprávám) jsou zpracovávány expertkami na oblast genderu, práva a politik a do jejich sestavování se zapojují neziskové organizace a jejich expertky působící v klíčových oblastech. Patří mezi ně např. Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství, Gender Studies, Fórum 50 %, La Strada, Nesehnutí, Otevřená společnost, NKC gender a věda nebo Ústav mezinárodních vztahů.
Historie projektu
Projekt Ženy a Česká společnost vznikl v roce 2008 v projektu „Prolomit vlny“, který realizovala Otevřená společnost o.p.s v letech 2004-2008. Projekt se následně transformoval do uskupení Centrum ProEquality, které působilo v oblasti rovných příležití žen a mužů v letech 2008-2010 a bylo součástí inkubátoru Nadace ODF Praha. Centrum ProEquality pod vedením Petry Kubálkové vydalo první tzv. stínovou zprávu o postavení žen v ČR, která hodnotila plnění mezinárodní úmluvy – Pekingská akční platforma.
Po skončení Centra ProEquality to byla právě organizace cats2cats, která převzala pomyslnou štafetu monitorování vývoje ženských práv definovaných akční platformou.
Co je stínová zpráva?
Stínová zpráva, známá také jako „shadow report“ nebo „alternative report,“ je dokument zpracovaný nezávislou nevládní organizací, občanskou společností nebo nezávislými skupinami. Zpráva má pevně danou strukturu a obsahuje analytický popis stavu v dané oblasti, který vyhodnocuje a navrhuje opatření. Analýza se většinou týká hodnocení plnění národních nebo mezinárodních závazků vlády v oblasti lidských práv. Tato zpráva slouží jako alternativní pohled na situaci v dané zemi nebo oblasti a bývá často předkládána vedle oficiálních zpráv, které předkládá daná vláda. Povinnost předkládání oficiálních zpráv o plnění Pekingské akční platformy má Úřad vlády ČR. Oficiální zprávy by měly být veřejně přístupné na webu Úřadu vlády České republiky.
Co je Pekingská akční platforma?
V roce 1995 přijala Komise pro postavení žen tzv. Pekingskou akční platformu (4. světové konferenci o ženách, 4.-15. září 1995 v Pekingu) v zahraničí známou jako „Beijing Declaration and Platform for Action“ zkráceně Bejing Platform for Action (v ČR se ustálil překlad Pekingská akční platforma).
Pekingská akční platforma představuje klíčové oblasti a nutná opatření pro budování rovného postavení a rovných příležitostí pro ženy a monitoruje ji OSN – na podporu dosažení rovnosti žen a mužů a posílení postavení žen a dívek, určuje prioritní oblasti subjektů na příštích pět let a poskytuje doporučení pro další postup.
Mezi klíčové oblasti (strategické cíle) patří:
- Vymýcení chudoby;
- přístup ke vzdělávání;
- zdraví a zdravotní péče;
- eliminace genderově motivovaného násilí a násilí na ženách;
- ozbrojené konflikty a zvýšení účasti žen na řešení konfliktů;
- ekonomická nerovnost;
- vliv na rozhodování a zastoupení žen v mocenských pozicích;
- institucionální zabezpečení a gender mainstreaming;
- posilování lidských práv žen a jejich ochrana;
- zastoupení žen v médiích a jejich zobrazování;
- udržitelnost a životní prostředí;
- ochrana dívek a posilování jejich postavení.
Mezi svými zjištěními zpráva odhaluje, že nejvyšší míra angažovanosti systému OSN (UN Women). Podle poslední zprávy z roku 2020 (Peking +25) bylo identifikováno, že nejvyšší míra angažovanosti je odstranění násilí na ženách a dívkách, transformaci diskriminačních norem, zlepšení přístupu ke kvalitnímu vzdělání a rozšíření politické a podnikatelské účasti žen. Zpráva dále říká, že je třeba věnovat pozornost oblastem jako jsou sestavování rozpočtu podle pohlaví (gender budgeting), finanční a digitální gramotnost žen, snižování rizika dopadu katastrof s ohledem na pohlaví a budování základních služeb a infrastruktury cílených na ženy.
Vydané stínové zprávy
cats2cats vydalo samostatně již dvě stínové zprávy Peking +20 a Peking +25. V roce 2025 bychom chtěli vydat další zprávu v pořadí Peking +30. Vzhledem k tomu, že zprávy vydáváme nezávisle, musíme najít i nezávislé financování. Předchozí vydání podpořily organizace:
- Nadace Friedrich-Ebert-Stiftung Praha (2010, Peking +15)
- C2C Solutions Group s.r.o. (2015, Peking +20)
- Nadace Heinrich Boell Stiftung (2020, Peking +25)
Vydané stínové zprávy jsou k dispozic ke stažení v sekci „Publikace“ nebo na samostatném webu projektu Ženy a Česká společnost.
- Ženy a česká společnost: Hodnocení implementace pekingské akční platformy na národní a mezinárodní úrovni (Peking +20) vydala nezisková organizace cats2cats z.s. v roce 2016 za C2C Solutions Group. ISBN 978-80-260-9758-7.
- Ženy a česká společnost: Hodnocení implementace pekingské akční platformy na národní a mezinárodní úrovni (Peking +25) vydala nezisková organizace cats2cats z.s. v roce 2021 za finanční Henrich Boel Stiftung. ISBN 978-80-908463-0-2.