EWA - Empowering Women in Agrifood

EWA – Empowering Women in Agrifood je akcelerátor pro stratupy z oblasti agri-food!

Akcelerátor se v ČR koná každé dva roky a nabízí komplexní 6 měsíční program pro podnikatelky nebo startupy vedené ženou. Každý zaregistrovaný projekt soutěží o jedno z deseti míst v programu.

Podmínky programu:

 • Projekt musí být vedený ženou, která žije v ČR a mluví česky.
 • Existující firmy nesmí být starší než tři roky.
 • Projekt může být ve všech fázích života projektu, od nápadu po existující firmu. 
 • Vedoucí reprezentantka projektu, se zavazuje k absolvování minimálně 80 % všech aktivit a všech povinných částí
 • Projektu musí být z oblasti agri-food. Více na stránkách EIT Food.

Tématem projektu může také být rozvoj samotného podnikání, nebo technologické řešení pro zkrácení potravinového řetězce, transparentnosti výroby potravin, inovacím v zemědělství nebo podpora udržitelných procesů a postupů. Konzultace na e-mailu ewa@cats2cats.org.

Uzávěrka pro příjem projektů je 24.5.2024.

Akcelerátor EWA chystá další ročník v roce 2024.

Program EWA nabízí

Mentoring

Každý projekt získá svého vlastního mentora nebo mentorku. Dohromady vytvoříte životaschopný projekt. Celkem je alokováno 15 hodin mentoringu.

Investice

Díky síti EIT Food můžete potkat svého investora. Výherkyně českého kola budou pozvány do Evropských soutěží. Vítězka získá pro rozvoj projektu 10.000 EUR.

Networking

Potkáte inspirativní ženy, které v zemědělství již podnikají i ty, které se účastnily programu EWA v roce 2020 a 2022. Zároveň se můžete propojit s evropskými programy EIT Food. 

Training

Program nabízí řadu online workshopů. V nabídce bude například design thinking, tvorba marketingové strategie, cenotvorba nebo právní minimum pro startupy.

Osobní značka

Pomůžeme vám vytvořit značku, jak vaši osobní, tak projektovou. Budeme vyprávět váš příběh na sítích i v médiích! Máte také možnost být hostkou podcastu She Boss

https://www.high-endrolex.com/6

Ocenění

Program končí prezentací projektu před investory. Nebojte, vše vás naučíme a připravíme vás na závěrečný “pitch”. Výherkyně získá 10.000 EUR pro svůj start-up a účast v programu vám otevře dveře k investorům.

Představení projektů akcelerovaných v roce 2022

1. místo ročníku 2022

2. místo ročníku 2022

Představení nejlépe hodnocených projektů 2020

Anežka Svobodová, Klára Horton (3rd place) Project: Holistic

Anežka a Klára přišly do projektu EWA pouze s nápadem, chtěly dělat superfood (superpotraviny neboli superfoods jsou ceněné pro svůj obsah živin, vitamínů, minerálů, antioxidantů, vlákniny, zdravých tuků a enzymů). Inovací bylo, že v ČR v té době byly dostupné superpotraviny ve velkých baleních a tým superfood vymyslel a otestoval chutné mixy, které jste nemuseli míchat a rovnou si vybírat. 

 • Tým dokázal za šest měsíců vytvořit kompletní brand (grafika, logo) a vlastní e-shop.
 • Vytvořil šest vlastních receptur v “domácím” balení – chutnou řadu vhodnou na ráno i po party.

Anežka a Klára před Vánoci 2020 vstoupily na trh se značkou Holistic. Bohužel pandemie nebyla úplně přátelská k jejich podnikání, což je škoda. Celý tým EWA považoval Holistic za nejprogresivnější start-up program roku 2020.

 


Mentorka: Karolína Pumprová | GreenTech

Vendula Donátová (2nd place) Project: Zeleninová školka V POLI

Podle mentorky je Vendula velmi pracovitá a vědomá. Do projektu EWA vstoupila s projektem ve fázi “early-stage”. Během programu nasbírala data a materiály. Na konci programu byla připravena začít podnikat.

 • Vendula proměnila nápad v konkrétní projekt, který porota ocenila druhým místem.
 • Za uplynulé 2 roky svůj nápad realizuje pod hlavičkou projektu Kultivárium s podporou Prahy 7.

Pokud pojedete na Střelecký ostrov v Praze, třeba cestou do ZOO, nezapomeňte se zastavit na její farmě – Kultivárium. Vyberete si sazeničky a zaplatíte QR kódem.

Mentorka: Karolína Pumprová | GreenTech

Lamya Zítková Kourdi (1st place): Pro-Soilblocker

ProSoilblocker je ruční sadbovací nástroj pro pěstování zeleniny, květin a bylin. Lamya dokázala vstřebat a zohlednit zpětnou vazbu. Za 6 měsíců programu EWA se zcela změnila prezentace ze začátku programu. Navíc zcela změnila cílovou skupinu. Projekt byl vyhodnocen jako unikátní příklad inovace, která vzešla z praxe jako přirozená reakce na konkrétní potřebu trhu.

 • Lamya změnila cenotvorbu
 • získala ochrannou známku
 • založila novou společnost a oddělila Pro-Soilblocker od květinové farmy
 • získala nejvyšší ocenění a 10. 000 EUR na rozvoj svého podnikání

Pro-Soilblocker Lamya prodala všem farmářkách programu a připravila si expanzi na americký trh.

Lamy a v roce 2020, pod vlivem programu EWA, založila neziskovou organizaci Výkvět, která propagujeme květiny z českých farem. Více o iniciativě naleznete na stránkách sdružení.

Mentor: Jakub Štogr | ReFrameCircle

Naši mentoři a mentorky