Jana Rosenbaumová – farma Lukava

Jana přišla do akcelerátoru se snem rozvoje KPZ – bio bedýnek v jejím regionu s tím, že lídrem bude její Farma Lukava v Jindřichovicích pod Smrkem. Jana se rozhodla zcela změnit pěstování bio zeleniny – techniku  nahradila koňmi. Zároveň chtěla farmu předělat více na eko-turistiku. Během programu EWA se začala více věnovat rozvoji KPZ v regionu.

Jak Janě EWA pomohla?

Jana v programu získala mentorku, která se vyznala jak v obchodě, tak v programování webů. Její web dohromady zcela zdarma předělaly do dnešní podoby. Farma se také se svými 39 ha půdy vydala směrem bio farmaření a postupem získala bio certifikaci. Stejně tak založila koncept „stáží“ na farmě, což podpořilo její vizi eko-turistiky. 

Nejdůležitější ovšem byl celý byznys plán ohledně KPZky (komunitou podporované zemědělství). Jana spočítala velikost trhu, možnosti odběru, našla cílovou skupinu a vytvořila plán pro profesionální vedení jejich KPZ. 

Jana a její aktivity

Jana má za sebou bohatý farmářský příběh plný podnikatelských vrcholů i pádů. Před farmou Lukava si s manželem pronajali pozemek v Dětřichovci ve Frýdlantském výběžku a postupně se stali vyhledávanými výrobci sýrů. Měli ¨vyhlášeným výrobcem sýrů. Když pronajatý pozemek museli opustit měli sto ovcí, čtyři koně, sýrárnu a dům postavený svépomocí ze slámy. V Jindřichovicích pod Smrkem začínali úplně od nuly. 

Příběh Jany a její farmy Lukava si můžete poslechnout v podcastu She Boss, který najdete na různých platformách.

2020

existující podnik