Vendula Donátová a její školka pro sazenice – Kultivárium

Vendula přišla do projektu EWA s nápadem na pěstování sazenic v sazenicové školce „V poli“. Problém na který Vendula upozornila bylo, že sazenice (např. rajčata, okurky, papriky), které kupujeme na trzích nebo v květinářstvích jsou velmi často dovážené ze zahraničí. Dovoz je neekologický a není udržitelný, zároveň ovlivňuje náš rostlinný genofond. Vendula měla plán, že založí farmu, která se bude orientovat na pěstování sazenic ve skleníku. Během výsadbové sezóny je bude prodávat a zbytek vysadí na komunitním poli.

Jak Vendule EWA pomohla?

Hlavním tématem, který Vendula řešila, je model sazenice – zákazník, neprodané sazenice – pole, obchodní model prodeje sazenic, které jsou levné a zákazník by si nekoupil drahou sazenici, pokud si ji může vypěstovat sám. Vendula je holka z města, chyběla jí i farma a pole. Vendula se svým nápadem získala druhé místo v ročníku EWA 2020 a 5.000 EUR do jejího podnikání.

Vendula a její další aktivity

Vendula založila projektu zeleninové školky Kultivárium na Praze 7, je aktivní zahradnicí v Metrofarm a na Farmě Jednorožec, kterou najdete na ostrově mezi Stromovkou a Trójou. na farmu můžete kdykolvi přijít a odkoupit mladé nebo už vzrostlé květiny, stejně tak sklidit úrodu. Za to co si vezmete, platíte QR kódem. Je také součástí Asociace místních potravinových iniciativ, o.p.s.

S Vendulou jsme natočili její příběh do podcastu She Boss, který najdete na různých platformách.

2nd place winner

2020

idea