Projekt Ženy v umění

Od září do prosince 2017 cats2cats realizovala projekt “Stručná historie žen v umění a jejich současnost”. Projekt měl původně začít již v lednu 2017, ale díky vyjednávání o podpoře se realizace zpozdila. Přesto se nám podařilo jeho cíle naplnit a hodláme v tématu pokračovat i následující roky.

Čísla nelžou

Pravdou je, že se ženami se v uměleckém světě se moc nepočítá a jsou v muzeích, galeriích a aukčních síních dramaticky podhodnoceny a neviditelné. Spočítali bychom je na prstech jedné ruky. Jak říká ředitelka NMWA (National Museum of Women in the Arts) Susan Fisher Sterlingová: „Lidé ve světě umění si chtějí myslet, že dosahujeme rovnosti rychleji, než je skutečnost.“

Projekt Ženy v umění

V rámci projektu jsme se rozhodly realizovat vlastní mapování postavení žen v umění a tak realizujeme následující aktivity:

  • Výstava Tvář znásilnění/The Face of Rape. Výstava byla realizována ve spolupráci s organizací Konsent a ARTWALL Gallery.  Tématem výstavy byl fenomén pojmu kultura znásilnění / rape culture. Svůj pohled na toto téma představí šest současných umělkyň a umělců: Marketa Garai, Blanka Jakubčíková, Jana Orlová, Helena Sequens a Adam Stanko, Ludmila Smejkalová. Kurátor: Filip Turek. Výástava byla k vidění 19. 10. – 10. 12. 2017.
  • Diskuze Ženy v umění. Diskuze se uskutečnila díky podpoře  organizace Pasáži českého designu dne 11.12.2017 v Art-N-Coffe.
  • Výzkum Neviditelné ženy v umění. Výzkum byl realizován ve spolupráci s Datovou žurnalistikou. Více informací bude zveřejněno 28.12.2017.

Projekt podpořil Úřad vlády České republiky v rámci Program Úřadu vlády ČR – Podpora veřejně účelných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů a společnost C2C Solutions Group s.r.o.