Ženy v umění

V letech 2015 – 2018 jsme se věnovaly tématu postavení žen v umění a uměleckých oborech. Realizovaly jsme skupinové výstavy, zpracovávaly analýzy zastoupení žen v umění, uměleckých oborech a ve veřejném prostoru a přednášely na uměleckých školách. Výsledek? Žen v umění je málo a  jsou neviditelné. 

Čísla nelžou

Pravdou je, že se ženami se v uměleckém světě se moc nepočítá a jsou v muzeích, galeriích a aukčních síních dramaticky podhodnoceny a neviditelné. Spočítali bychom je na prstech jedné ruky. Jak říká ředitelka NMWA (National Museum of Women in the Arts) Susan Fisher Sterlingová: „Lidé ve světě umění si chtějí myslet, že dosahujeme rovnosti rychleji, než je skutečnost.“

Ženy v umění vol. 1 – Výstava „Ženy obrazem“

První projekt, který mapoval postavení žen v uměleckém světě byl realizován v roce 2015. Našli jsme několik žen-umělkyň, pro které jsme  jsme uspořádali skupinovou výstavu. Cílem aktivity bylo přitáhnout pozornost k umělkyním a jejich uměleckému vyjádření. Aktivity projektu:

  • Skupinová výstava žen-umělkyň – Ženy obrazem. Výstava byla realizována ve spolupráci s organizací C2C Solutions Group a BeYours. Výstavy se účastnily umělkyně Kateřina Bohač Linares, Yeve Drovossekova, Markéta Gebrian, Rihana SG, Bára Klimešová, Silvie Novotná, Kateřina Šulová, Silvia Vezzuto Průšková, margarita Vid. Výstava byla k vidění 3. 3. – 27. 3. 2015 v Galerii U Zlatého kohouta.
  • Diskuze Ženy v umění se uskutečnila při dernisáři výstvavy 27.3.2015.

Projekt podpořil soukromý investor a společnost C2C Solutions Group s.r.o.

Ženy v umění vol. 2 – Studie a aktivismus Tvář znásilnění

V rámci druhého projektu, který jsme realizovali v roce 2017, jsme se rozhodly realizovat vlastní mapování postavení žen v umění, ale také jsme se přidali k akci Tvář znásilnění a podpořili neziskovou organizaci Konsent. Aktivity projektu:

  • Výstava Tvář znásilnění/The Face of Rape. Výstava byla realizována ve spolupráci s organizací Konsent a ARTWALL Gallery.  Tématem výstavy byl fenomén pojmu kultura znásilnění / rape culture. Svůj pohled na toto téma představí šest současných umělkyň a umělců: Marketa Garai, Blanka Jakubčíková, Jana Orlová, Helena Sequens a Adam Stanko, Ludmila Smejkalová. Kurátor: Filip Turek. Výstava byla k vidění 19. 10. – 10. 12. 2017.
  • Diskuze Ženy v umění. Diskuze se uskutečnila díky podpoře  organizace Pasáži českého designu dne 11.12.2017 v Art-N-Coffe.
  • Výzkum Neviditelné ženy v umění. Výzkum byl realizován ve spolupráci s Datovou žurnalistikou. Více informací bude zveřejněno 28.12.2017.

Projekt podpořil Úřad vlády České republiky v rámci Program Úřadu vlády ČR – Podpora veřejně účelných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů a společnost C2C Solutions Group s.r.o.

Ženy v umění vol. 3 – Přednáška na AVU a DAMU

Téma jsme nevzdali a v roce 2018 jsme spustily lavinu na uměleckých školách. Všechno začalo nevině. Přijaly jsme nabídku připravit neformální přednášku, kterou jsme realizovaly na AVU a DAMU. Šlo o úvod do tématu #MeToo. V obou případech naším publikem byli přednášející na obou univerzitách, ale v zadních řadách vždycky seděli studující. Obě přednášky se setkaly sice s podporou vedení, ale nepochopením ostatních a staly se předmětem vášnivých diskuzích na sociálních sítích. Mnoho komentářů, které byly Petře Kubálkové podsunovány, nikdy neřekla. Zpětně … Přednášky obě školy začaly měnit.

A my říkáme … Kdo se bojí genderu, neměl by učit umění!

Vybráno z médií:

Podcast popořily tyto organizace, děkujeme!

Fotogalerie Ženy v umění