Obaly z mycelia, "gumoví" medvídci či křepelčí farma. Známe deset inovativních projektů pro letošní ročník akcelerátoru EWA 2024

Program EWA 2024 – Empowering Women in Agrifood je v České republice už potřetí. Tento akcelerátor, který realizuje nezisková organizace cats2cats, poskytuje ženám podnikajícím v zemědělství podporu v podobě mentoringu, koučinku, online workshopů zaměřených na různá témata (obchodní dovednosti, bezpečnost potravin, marketing atd.) a networkingu.

Hlásíme rekordní počet přihlášených pro rok 2024

Do 23. 05. 2024 obdržela organizace cats2cats rekordní počet přihlášek, které odpovídaly výzvě EIT Food. Z 40 přihlášek bylo společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a EIT Food, partnery programu, vybráno 10 inovativních projektů, které budou akcelerovany.

Akcelerátor EWA hledá nápady v různých fází vývoje. Přihlásit se můžete s propracovaným nápadem nebo existující firmou do tří let “a těší nás, že se nám podařilo opět najít velmi různorodou skladbu nápadů, budeme tak akcelerovat např. bylinkové čaje, upcyklované kávové produkty, superfoods, propagaci veganství v restauracích nebo křepelky” říká Petra Kubálková, která celý program v Česku implementuje.  

“Každý ročník je jiný, ale jedno mají společné. Ten pozitivní náboj a odhodlání žen na začátku programu, kdy se všechny setkají poprvé osobně na Matchmakingu. Sdílí své dosavadní zkušenosti i obavy, a hned od začátku se navzájem podporují. To vnímám jako jednu z největších deviz programu EWA. Současně se každý květen, kdy je program v ČR spuštěn, těšíme na projekty jako takové. Již nyní vidíme, že každý ročník má své trendy. V roce 2020 byl nejsilnějším motivem projektů zdravé jídlo do škol nebo rodinné farmy, v roce 2022 dominovaly projekty zaměřené na alternativní obaly, květinové a bylinkové farmy, nebo včelí produkty. Výběr finalistek má vždy takovou hořkosladkou příchuť, protože spoustu velice dobrých projektů musíme odmítnout, ale nakonec se nám podařilo vybrat 10 různých projektů, které mají potenciál změnit agri-food sektor nejen v ČR…,“ dodává Petra Kubálková, ředitelka projektu EWA.

Start programu EWA 2024 aneb Matchmaking

Akcelerátor byl oficiálně spuštěn během tzv. Matchmaking. Akce se uskutečnila ve čtvrtek 13. 06. 2024, a během tohoto dne měly představitelky jednotlivých projektů možnost se seznámit s harmonogramem celého programu. Zároveň získaly bližší informace o vzdělávacích aktivitách a jejich průběhu. matchmaking byl zároveň první akcí, kde zakladatelky představily své projekty, vize a cíle v programu EWA – Empowering Women in Agrifood.

V následujících dnech začnou účastnice programu pracovat na rozvoji svých projektů společně se svými mentory či mentorkami. Právě s mentory nebo mentorkami vytváří životaschopný projekt. Mentoring je jak již bylo řečeno doplněn koučinkem, online vzděláváním a řadou networkingových setkání.

Jsme také rádi, že se rozrostl seznam mentorek, s kterými pracujeme. Svoji expertízu se rozhodli věnovat v roce 2024 – Magdaléna Prunerová (MgC Group), Karolína Pumprová (HerbaFabrica), Petra Sýkorová (LitoHUB), Martina Pěkná (EWA Alumnae), Lenka Novotná (Plastia), Alena Líškay Králíková (SITA), Jakub Štogr (Reframe Circle), Markéta Vinkelhoferová (Fair & Bio pražírna) nebo Radmila Svobodová (Sonnetor). Jejich podpory si vážíme!

Jak to celé dopadne?

Akcelerátor EWA 2024 je náročný a intenzivní. Absolventky získané dovednosti používají v podnikání i v osobním životě. S většinou z nich se tým okolo organizace cats2cats setkává i po ukončení programu a pomáhá jim dál s podnikáním.

Celý program vyvrcholí 20.11.2024, kdy všechny inovátorky předstoupí před porotu a budou soutěžit o první investici 10.000 Eur. S vítězkami se bude moci veřejnost seznámit na konferenci SEED Summit, která se koná 21.11.2024 v Praze.

Do té doby ale všechny projekty čeká hodně práce. 

 

 Tisková zpráva ke stažení

Deset inovátorek EWA roku 2024