Akcelerátor EWA zná výherkyně druhého ročníku

Nakupujete regionální zemědělské potraviny? Nechte se inspirovat deseti podnikatelkami, které prošly půlročním programem EWA.

Evropský program Empowering Women in Agri-food vyhodnotil Českou republiku jako jednu z deseti zemí s nedostatečným inovačním potenciálem a nedostatkem žen působících v oboru. Jednou za dva roky proto podpoří začínající projekty částkou deseti a pěti tisíc euro, nepřímo pak všechny účastníky formou mentoringu. „Do prvního ročníku se v roce 2020 přihlásilo dvacet projektů, z nichž do prvního kola postoupilo šestnáct. Letos bylo z 51 přihlášených vybráno třicet, což vnímám jako významný posun,“ uvedla Petra Kubálková z pořádající organizace cats2cats.

Unikátní program EWA znamená šest měsíců mentoringu, osobní péče, podpory a vzdělávání. „Podobný servis mohou nabídnout i jiné inkubátory, ale na konci obvykle nebývá cena. A deset tisíc euro za první místo není málo,“ dodává Petra. Program je určen pro ženy, což je jedním z požadavků polského organizátora, společnosti EIT Food. Nedílnou součástí je tak možnost sladění práce, rodiny a osobních potřeb, včetně důrazu na výběr vhodných termínů, aby účastnice mohly program využít na maximum a samozřejmě i vhodných mentorů a mentorek chápající odlišné priority žen.

Před tříčlennou porotu nakonec předstoupilo všech deset projektů. Mezi nimi rozhodovala úspěšná mentorka minulého ročníku soutěže z roku 2020 Kristýna Jahnová, působící v české pobočce společnosti PwC, Lucie Bihellerová, dlouholetá vedoucí podnikatelského akcelerátoru Google Academy a Simona Zábržová šéfující společnosti Soulmio.

První místo, dotované deseti tisíci eury, nakonec vybojovala Denisa Tichá s projektem Živý uhlík. Za ním se skrývá příběh poníka Lucky, se kterou Denisa prožila dvanáct let, ale také množství zdravotních problémů způsobených primárně špatným trávením „Proto se rozhodla, stát se veterinářkou a zjistila, že stejný problém trápí celosvětově čtyřicet procent koní. Jen v Česku jich je na čtyřicet tisíc a pro více než polovinu z nich představuje překyselení střev chronický problém,“ vysvětlovala během vítězné prezentace Denisa.

Po identifikaci problému se jako vědkyně zaměřila na rostlinný uhlík vznikající při ekologické výrobě elektřiny. „Navázali jsme spolupráci s jednou elektrárnou a zjistili jsme, že vedlejší produkt výroby v podobě aktivního uhlíku dokáže zabránit překyselení trávicího traktu jím krmených koní,“ popisuje Denisa. Výsledky svého zkoumání publikovala a od příštího listopadu by ráda prodávala živý uhlík nejen nemocným zvířatům, ale i jako prevenci budoucích problémů. Jak v diskusi upozornila, aktivní uhlí, dosud používané v zahraničí, je násobně dražší. Mentorkou jejího úspěchu byla v pozici koučky Magdaléna Prunerová. Gratulujeme!

Druhé místo vybojovala Hana Součková ze stejnojmenné farmy v Polabských Semicích pěstující, balící a distribuující zeleninu, bylinky a jedlé květy na výměře necelých patnácti hektarů. „Ráda bych byla novou generací, přistupující k zemědělství jinak. V sortimentu naší rodinné farmy naleznete přes padesát druhů rostlin a aktuálně pracuji na vybudování multifunkční haly, kde by bylo možné zpracovávat jinak neprodejné produkty,“ svěřila se Hanka. Případnou výhru by ráda využila jako investici do prodeje přímo na pastvě, kde by se jednalo o specifickou formu zážitkového prodeje včetně jisté osvěty, jak to na farmě vlastně chodí. Mentorkou, která měla radost ze své svěřenkyně, byla Iveta Svobodová, farmářka a majitelka Farmy Bovine.

Porota při svém rozhodování ocenila vysokou úroveň programu i prezentací. „Hanka udělala dojem jistou mladostí a komplexitou toho, co zatím dokázala. Zajímavé je i její sociální přesah k byznysu, vyjádřený ústupem od prodeje řetězcům v návratu k loajálním zákazníkům,“ vysvětlila své rozhodnutí porotkyně Kristýna Jahnová.

Vítězka letošního ročníku Denisa zaujala porotu inovací a byznysovým potenciálem i důkladnou znalostí problematiky. „Ke svému podnikání využívá vedlejší produkt jiného průmyslu a evidentně dokáže i expandovat,“ myslí si Lucie Bihellerová. Jak přiznává i sama výherkyně, celý projekt ji úspěšně přerostl. „Čekala jsem prodej třeba padesáti balíčků měsíčně, ale vítězství v EWA 2022 mi umožní rozjet můj nápad na úplně jiné úrovni,“ těší se vítězka letošních EWA.

Za celý tým EWA vítězkám i účastnicím gratulujeme k úspěšnému absolvování programu.

Tým cats2cats

Související příspěvky