Program EWA 2022 jde do finále. Buďte u toho!

Po šesti měsících přišel čas pro prezentaci projektů. Nositelky projektů za dobu běhu akcelerátoru prošly intenzivní přípravou, která obnášela mentoring, koučing, online webináře, tréninky prezentačních dovedností, natáčení podcastů, video medailonků, ale i angličtiny. Celkem deset projektů pilovalo svoje nápady nebo stávající podnikání. Cílem každé z účastnic je získat odměnu 10.000 EUR, která pomůže nakopnout jejich projekt. Využití peněz je zcela na nich.

EWA – Empowering Women in Agrifood 2022 běží paralelně v 11 zemích Evropy (Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Portugalsko, Španělsko, a Turecko)  a účastní se 110 projektů vedených ženami. Aktivity ve všech zemích jsou obdobné a mají stejný cíl, dovést všechny start-upy do finále. Program EWAEmpowering Women in Agrifood je otevřen každé dva roky, další ročník se tak v Čechách bude konat v roce 2024. V České republice se do výzvy přihlásilo 51 projektů, což je o 30 projektů více než v roce 2020. Opět bylo vybráno deset projektů, hodnocen byl soulad s globálními cíli EIT Food, kvalita přihlášky a potenciál rozvoje. Odborným garantem výběru byl EIT Food Hub VŠCHT. Program EWA – Empowering Women in Agrifood je unikátní v tom, že přijme pouze projekt, který je oficiálně vedený ženou a i když se jedná o mezinárodní iniciativu, celý program je v lokalizován, a to jak jazykově, tak kulturním a podnikatelským rámcem konkrétní země.

Nyní malé ohlédnutí. V roce 2020 jsme dokázali najít třicet projektů, které by odpovídaly kritériím stanoveným EIT Food v oblasti agri-food. Do prvního kola hodnocení jich prošlo pouze 16. V roce 2022 jsme obdrželi celkem 51 projektů a do prvního kola hodnocení jich bylo vybráno 30. Je tedy zřejmé, že ochota žen, které chtějí nebo již podnikají v agri-food stoupá. Změnily se také témata, v roce 2020 jsme zaujaly farmářky a agri-tech projekty. V roce 2022 naopak producentky potravin nebo jejich distributorky, jde především o sirupy, marmelády a microgreens. Spojujícím tématem obou ročníků je udržitelnost a ekologie.

A dobrá zpráva je, že podnikatelky, které se umístily na prvním a druhém místě v roce 2020, přežily období pandemie a kulminující ekonomické krize a dále rozvíjí svoje podnikání. Na prvním místě se umístila Lamya Zítková Kourdi a její inovace Pro-Soilblocker, který prodává na americkém trhu. Na druhém místě Vendula Donátová, která svůj early-stage projekt přetavila do pražské městské farmy Kultivárium.

Aktivity akcelerátoru

Každý projekt obdržel dotaci 15 hodin mentoringu a 3 hodiny koučinku. Jakým způsobem byla časová dotace čerpána už bylo v zodpovědnosti jednotlivých projektů. Mentoři a mentorky byly vybírány a oslovovány až po pochopení problému každého z projektů a osobních potřeb nositele (seznam najdete zde). Do koučinku se zapojil start-up Kouč na drátě. Ne vždy se podaří „match“ hned na první pokus a tak některé projekty vystřídaly až dva mentory nebo mentorky.

Program byl designován s citlivostí na potřeby ženy, které projekty vedou, většina z nich jsou matky s malými dětmi nebo vytížené podnikatelky. Obsah byl vzdělávání byl sestaven dle analýzy potřeb a na základě zkušeností u roku 2020, kdy byl akcelerátor EWA spuštěn poprvé v České republice. Součástí programu jsou masterclass a mastermind koncepty.

Finále 2022

Finále se letos koná v nově otevřeném prostoru  #vedle Space (i toto je start-up), který otevřela digitální marketingová společnost VISIBILITY Digital s.r.o., prostor je v sousedství Impact Hubu na Smíchově. A co nás čeká? Po úvodních slovech jdeme rovnou na prezentace. Celé odpoledne bude patřit projektům, které v konceptu 5×5 (5 minut prezentace, 5 minut dotazy) budou přesvědčovat porotu, že právě jejich projekt si zaslouží důvěru a je nejlepším kandidátem získat 10.000 EUR.

Hodnocení projektů se skládá ze dvou částí v poměru 60 : 40. První část dostanou porotci a porotkyně již před finále. Hodnocení sestavuje opět VŠCHT a jednotným kritériem je zpětná vazba mentorů a mentorek a posun projektu v posledních šesti měsících. Druhá část hodnocení je samotný výkon během závěrečné prezentace. Hodnotí se dodržení času, srozumitelnost, businessový potenciál a dopady projektu na potravinářství, zemědělství nebo trh. Hodnocení je chemie jednotlivých prvků.

Projekty, které se budou ucházet o přízeň poroty i vaší

  • Anna Grossmannová – Sirup Divoženka (early stage) – bezinkové sirupy s přírodním konzervantem :: PROGRESS (změna projektu)
  • Denisa Tichá – Bio uhlí pro koně a skot (prototyp) – příkrm pro zdravější trávení testovaný na koních a skotu
  • Emma Jallet – Ovesné mléko pro baristy  (early stage) – alternativa ovesného mléka z lokálních zdrojů
  • Eva Urbanová – České bedýnky (start-up) – farmářské dárky z lokální produkce (restart projektu)
  • Kateřina Blatoňová – hydroponické sety Beehydro (prototyp) – sety pro pěstování microgreens :: PROGRESS (změna projektu)
  • Hana Součková – farmářka (start-up) – lokální produkce zeleniny
  • Klára Hrdá – aplikace (early stage) – byznys založený na projektu Semínkovny.cz :: PROGRESS (změna projektu)
  • Lada Čuříková – Bylinky od světa (start-up) – sirupy a šťávy (restart projektu)
  • Martina Sumbalová – bezodpadová mapa, aplikace (early stage) – mapa míst pro tříděný odpad :: PROGRESS (změna projektu)
  • Valerie Richterová/Naďa Buinická – Ghost-kitchen (early stage) – sdílená ekonomika

Některé z projektů, se během šesti měsíců zcela změnily. To, jak svůj záměr  zpracovali můžete hodnotit i vy v ceně Start-up EWA – ocenění publika. Srdečně vás proto zveme, na naše EWA FINÁLE.

A co dál?

V roce 2023  nebude akcelerátor EWA v ČR otevřen, ale chystáme letní Bootcamp, abychom dokázali připravit další vlnu EWA startup-ů pro rok 2024. V rámci letošního ročníku, jsme natočili i další sérii podcastů She Boss Time, jejich zveřejnění bude probíhat od 24.11.2022. Těšit se můžete na některé projekty, ale také na další zajímavé podnikatelky v agri-food například Karolínu Chroustovsku, pivovarnicí a majitelku pivovaru Chroust, nebo Karolínu Sejkorovou, jednou z nejmladších vinařek, která nyní vystupuje pod značkou „Dělám víno„.

Galerie programu Profilové fotografie nám dodala Anna Grosmanová alias Foodpioneer.

Související příspěvky